25 Mayıs 2018
  • Bursa18°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara17°C

HADİ İNDİR EL FRENİNİ

Uğur Yıldız

26 Eylül 2016 Pazartesi 16:51

İnsanoğlu düşünebilen ve bunları hayata geçirebilen bir varlık. Bebek yürümek için en az ikiyiz kez yere düşmekte fakat asla pes etmeden inatla ayağa kalkarak yürümeye çalışmakta ve en sonunda bunu başarmaktadır. Ne oluyorsa bu bebekler ergenlik ve yetişkinlikte başarma motivasyonunu kaybediyor. Mutluluk ve başarıyı istememize rağmen maalesef elde edemiyoruz. Büyükler mutluluğu ve başarıyı acaba ararken bir şeyleri unutuyor olabilirler mi diye düşünmeden edemiyor insan.
 
Ayağınız gazda gözleriniz yolda üstüne üstük emniyet kemeri de takılmış fakat araba bir türlü harekete geçmiyor. Araba bağırıyor fakat nafile, aslında elimizin hemen altında olan çözümü çok uzaklarda arıyoruz. El freni inmemiş araba gibi etrafta dolaşan o kadar çok insan var ki. Onların suratlarına haykırmak istiyorum "El Frenini İndir" ve devam et yaşam yolculuğuna. Bu yolculuk acısı tatlısıyla senin yolculuğun, hareket etmeli ve de en uygun hızda devam etmelisin.
 
Yolculukta karşımıza çıkan insanları tanıyabilmek onların iletişim kanallarını çözebilmek şüphesiz bizlere etkili iletişim becerileri kazandırır. Tatlı dilin yapamayacağı şey yoktur fakat o tatlı dili bulabilmek ise üzerinde çalışmayı gerektiriyor. Eşimiz, sevdiğimiz insan ya da iş arkadaşlarımızla iyi geçinebilmek ve onları anlayabilmek empatik bakış açısı kazandırır ve bizlere mutluluk getirir.
 
Önyargıların kapladığı bakış açısıyla insanlara bakmak sosyal yaşamda mutsuzluk iş yaşamında ise başarısızlık getirir.
 
Karşılaştığımız sorunların çözümü elimizin altında
 
Hadi indir el frenini

Yazarın Diğer Yazıları